şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

Stresi Nasıl Yenmeliyiz?

Günümüzde stresin günlük yaşamımızda daha fazla etkili olmasının sebepleri nelerdir?

Stres ,hayat içinde karşılaştığımız durumları yorumlamamız sonucunda ortaya çıkan fizyolojik, bedensel,bilişşsel tepkilerin bütünüdür. Evrimsel olarak bakıldığında, canlılar hayati tehlikesi olduğunu düşündüğü anlarda, örneğin,  vahşi bir hayvanla karşı karşıya kalan insan;, terler,titrer  kalp atışları hızlanır  ve davranış olarak ise ya savaşır ya da kaçar. Günümüzde, sanki vahşi bir hayvanla karşı karşıyaymışız gibi anlamlandırıp ,bir hayatta kalma meselesi olarak gördüğümüz o kadar çok şey var ki... Herşeyin bir yarışa döndüğü modern şehir hayatında adeta durup düşünmeye ve nefes almaya vaktimiz yok. Hal böyle olunca, stresi bol ama çıkışı-kaçışı olmayan bir hayat kurmuş oluyoruz.

 

Stresle başa çıkmak için neler yapılmalı (Gündelik yaşamda stresle başa çıkmak için 10 tüyo verebilir misiniz?)

Olaylara verdiğimiz anlamlarla bir olayın bizim uzerimizdeki etkisini belirliyoruz. örneğin bir sınavın sonucunda her ne olursa olsun hayatın sonu değildir diye düşünebiliyorsak bu bile durumu stres olarak algılamamamıza yardımcı olacaktır.

Sürekli, alarm halinde yaşayamayız. Rahatsız olduğumuz, kaldıramadığımızı düşündüğümüz herşey için farkındalık kazanıp bunu değiştirebilmek için elimizde neler var onlara bakmamız gerekir.

Bir an durun ve düşünün. sakin ve sabırlı olarak nefes alın-verin. nefesinizin ritmini duzenleyin.

Molalarınızda akıllı telefon -tablet ve tv den uzak durun. Unutmayın,onlar kendinizle başbaşa kalmanızı engeller. böylelikle farkındalıklar yaşayamazsınız.

Beş yıl önceyi hatırlamaya çalışın. O zaman sizin için çok önemli olan,stres yaşadığınız durumları hatırlamaya çalışın. Bakın bakalım şimdi halen önemliler mi? Farkedin ki şimdilerde kendinizi harap ettiğiniz bazı şeylerinde üzerinden zaman geçtiğinde tıpkı onlar gibi olacaklar.

Koşmayın, adımlayın. koşturarak yaptığınız hiçbirşey size keyif vermez. Gün içinde keyif almadan yaptıklarımız çoğalınca, tahammülünüz düşer ve kendinizi stresin kollarına bırakmış olursunuz.

 

Stres ne gibi psikolojik hastalıklara yol açar?

Kendimizi sürekli tehlike çanları çalıyormuş gibi alarm halinde tutmanın faturası oldukca ağırdır. öncelikle tehlike çanları hayatın diğer duymamız gereken seslerini duymamızı engeller. Kendi ihtiyaçlarımızı karşıalayamayıp kendimizi sürekli korku ve kaygı ile doyururuz. bu da beraberinde kaygı bozukluklarını ve ona bağlı veya tek başına gelişen depresif bozuklukları getirir. Ayrıca, son yıllarda sıklıkla teşhis edilen "Kronik Yorgunluk Sendromu" da strese yoğun ve uzun süreli maruz kalan kişilerde görülmektedir. herhangi bir tıbbi duruma bağlı olamadan, halsizlik, kas ağrıları uyku düzensizlikleri gibi belirtileri bulunur. Kişilerin hayat kalitesini oldukça olumsuz etkiler.

 

İş yerinde strese yol açan etmenler nelerdir? Ne gibi önlemler alınabilir?

İşleri gerektiği gibi planlayamamak, iş arkadaşları ve yöneticilerle olan ilişkiler de "sınır algısını" geliştirmemiş olmak iş hayatımızı çok zorlaştırır. Oysa planlı çalışmak, herşeyi mükemmel yapmaya çalışmamak, yeterince zaman varken birşeyleri yapmaya çalışmak bize sürekli alarm altında çalışıyormuşuz gibi gelmemesini sağlar. Böylece vucudumuz tehlikeli bir durum karşısında alarma geçirdiği sistemi devreye sokmaz. Yani, stres yaşamayız.

İş ilişkilerinde, "sınırlar" bizi korur. Herkesin sizin hakkınızda ne düşündüğü ile meşgul olmak yerine, üzlümenin-kızmanın tek seçeneğimiz olmadığını kendinize hatırlatın.Unutmayın sizin seçmeğiniz ve hareketlerini duygularını kontrol edemeyeceğiniz birçok insanla birlikte çalışmaktasınız. Siz değerlisiniz, Işığınıza kimsenin gölge düşürmesine izin vermeyin!

 

İlişkilerde ve evliliklerde strese ne gibi sebepler yol açar? Stressiz bir ilişkinin olmazsa olmazları nelerdir?

Romantik ilişkilerde , "sadakat" olmazsa olmazdır. Her ilişkinin normalleri farklı olabilir. Ancak karşılıklı güven duyabilmek sağlıklı insanın en temel ihtiyaçları arasındadır. Bu kadar önemli bir ihtiyacı tehlikeye soktuğu düşünülen her durum taraflarda stres alarmını çalar.

Bunun olmaması için "açık iletişim" geliştirilmelidir. Durum ne olursa olsun, yalan söylemek veya saklamak sizleri sadece sona yaklaştıracaktır. Açık iletişim becerilerimizi geliştirirkendesuçlayıcı veya alttan alıcı bir dil seçmeyiniz. Onların yerine "dengeli bir duruş" sergilemeliyiz. Bir suçlu aramak yerine, çözüm seçeneklerine odaklanın. Doğru ve yanlış, haklı ve haksız olmak çözüme yardımcı tespitler olmayacaktır. Bunlarla vakit kaybetmek yerine önce tehlike durumunda yaşadığımız stresi azaltmak için, ilişkinizin kuvvetli yönelerini, biz terapistlerin deyimiyle kaynaklarınızı hatırlayıp önce onları öne çıkarıp sakinleşmek iyi bir ilk adım olabilir. örneğin, fiziksel temasdan karşılıklı hoşlanan elele,dizdize bir çift, bir sorun yaşadığında bu ilişkideki kaynağı hatırlayıp sorunu karşılıklı otururak veya uzak köşelerden birbirleriyle konuşmaya çalışarak değil yanyana oturarak konuşmak bile onlara iyi gelecektir. stres azalacaktır.
 

Sınav stresi nedir, kişilere nasıl sıkıntılar yaşatır, bununla nasıl başa çıkabiliriz?

Sınava atfettiğimiz anlamlarla sınav bir kocaman sorun olarak da karşımıza çıkabilir, yine verdiğimiz anlamla bizi hedeflerimize yaklaştıran bir fırsat olarak da görülebilir. Sınavı,zorlanacagınız belirsiz bir şey olarak gördüğümüzde kendimize olan güvenimiz azalır. Tehlike karşısında verdiğimiz tüm tepkileri veririz. stres alarmı devrededir. sınavda iyi bir performans gösterebilmemiz için malesef bu alarm işimize yaramaz. Sakinliğe, dikkatimizi odaklamaya,esnekliğe ihityacımız var. Sınavın bir fırsat olduğunu düşünürsek bu fırsatı degerlendirmek için kendimizi dengede tutabiliriz. Seçeneklerin farkında oluruz. Sınava hazırlanırkenhep -yapabileceğiniz- bir sınava hazırlandığınızınfarkında olun. Yeterince zamanınız olduğunu hem hazırlanırken hem de sınav da kendinize hatırlatın. Sonuçlara değil "şimdi ve burada" olmaya yani sürece odaklanın. Sınav hakkında söylenen olumsuz şeylerin bunları bahseden kişilerin yorumundan ibaret olduğunu unutmayın.

 

Uzman Klinik Psikolog

Elif Kutlu Kurtoğlu

KAPAT

Kullanım KoşullarıLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus aut consequatur corporis deserunt dolorem doloribus esse explicabo facere, labore mollitia perferendis quae qui sapiente sint tempora ullam, veritatis vero voluptas.
Ab fugit maiores similique! Autem beatae cum dolorum ea fuga, iure labore magni natus necessitatibus pariatur perspiciatis, provident reprehenderit tenetur. Aperiam culpa eligendi illo impedit laborum nam sequi veritatis voluptatem.


Animi architecto commodi debitis dolorem doloribus eius, eligendi error est eveniet fuga itaque magni nesciunt, odio optio tempore temporibus tenetur voluptate voluptatem. Amet aut dicta eos, libero pariatur totam vitae!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Beatae dolorum molestiae officia! Aliquam aspernatur deleniti dignissimos enim expedita iste molestiae odio optio reprehenderit veniam! Incidunt ipsum libero molestias nobis vitae!
Atque debitis doloremque, dolores eum hic incidunt mollitia nam non odio officia reprehenderit tempora vitae voluptatem. A adipisci assumenda ducimus est, et illo, ipsa nostrum porro quaerat quod sint sunt.
Adipisci aperiam assumenda at ea earum eligendi, est exercitationem ipsa modi necessitatibus neque quam quia rem repellendus sapiente tenetur voluptate? Aut consectetur hic ipsam non quia rerum saepe sunt voluptates?


Ab harum illum in nisi quasi quos temporibus ut! Consectetur dolores dolorum, fugiat laboriosam libero maxime modi quaerat quasi! Ab adipisci delectus dolorum eligendi, nisi nobis possimus recusandae similique vitae?
Architecto consequatur laborum recusandae tempora. A accusantium aspernatur atque commodi consectetur consequatur corporis ea enim esse incidunt iste magnam modi natus possimus quis repellat sed sequi sit soluta totam, voluptas.